Wycieczka edukacyjna do Warszawy

W dniach 12,13,14 czerwca 2023 roku uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Zjednoczonej Europy wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy pod opieką nauczycieli p. R. Rybackiej i p. M. Konopnickiej. Wyjazd był zorganizowany w ramach  programu „Poznaj Polskę”, współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Belwederu i Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego Przechadzając się po parku, podziwialiśmy piękno otaczającej przyrody. Następnie udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście pod Pałac Prezydencki , oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Potem na Placu Piłsudskiego obserwowaliśmy zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.  Spacerowaliśmy także uliczkami Starego Miasta z pięknymi, zabytkowymi kamienicami. Wędrując wzdłuż murów obronnych Starego Miasta, dotarliśmy do miejsca upamiętnienia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego do Pomnika Małego Powstańca. Zatrzymaliśmy się także przy fragmencie murów getta warszawskiego.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Sejmie RP. Mieliśmy okazję nie tylko zasiąść w ławach dla gości, ale przede wszystkim wysłuchać informacji o historii i współczesności, poznać zasady pracy w Sejmie a także porozmawiać z parlamentarzystami. Potem w Muzeum Neonów wzbogaciliśmy swoją wiedzę z dziedziny historii i sztuki, oglądając niezwykle ciekawe eksponaty. Nową linią metra dotarliśmy do Centrum Nauki Kopernik, ten niezwykły świat nauki pochłonął nas na dłuższy czas. Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce nierozerwalnie wiąże się z historią miasta i naszego kraju, pokazuje przerażający obraz zniszczeń, tragedii mieszkańców, ale także ducha walki i niezłomność narodu. Potem z trzydziestego piętra tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki podziwialiśmy współczesną Warszawę.

Wizyta w Warszawie z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.